Üniversite Öğrencilerinin Gözünden Kadın ve Şiddet Konferansı Gerçekleştirildi

Üniversite Öğrencilerinin Gözünden Kadın ve Şiddet Konferansı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "Üniversite Öğrencilerinin Gözünden Kadın ve Şiddet" başlıklı konferansta, son yıllarda kadınlara yönelik artan şiddet olayları farklı bakış açılarıyla ele alındı.

İktisadî ve İdari Bilimler Fakültesi Kırmızı Salonda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü (ÇAKAUM) Dr. Öğr. Üyesi Hediye Şirin Ak, kadın cinayetlerinin sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu haline geldiğini ifade etti. Şirin Ak, kadına şiddetin farkındalığının daha fazla arttığı için bu tarz olayların daha çok duyulduğunu, konuya olan duyarlılığın artması için Toplumsal Cinsiyet dersi kapsamında söyleşilerin devam edeceğini söyledi.

Şirin Ak’tan sonra söz alan öğrenciler seçtikleri konular ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Öğrenciler, “Kadın Cinayetleri”, “Şiddet ve Şiddetin Kadın Üstündeki Etkisi”, “Kadının Sosyal Rollerinin Belirlenmesi” gibi konulardaki araştırmalarını dinleyicilerle ile paylaştı.