8 Mart 2019 Dünya emekçi kadınlar günü etkinlikleri gerçekleştirildi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri Düzenlendi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “8 Mart Dünya Değiştiren Kadınlar” söyleyişi, “Kadın Dostu Kampüs” yürüyüşü, “Bir Dilek Tut” dilek feneri uçurma şenliği ve film gösterimi düzenlendi.

“Şiddete Hayır” isimli kamu spotu gösterimi ile başlayan “8 Mart Dünyayı Değiştiren Kadınlar” söyleşisinde konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı şu sözleri söyledi:

“Sevgili kadınlar, bugün sizin gününüz. Aslında sadece siz konuşmalısınız. Kadınlarımızda yaratılışın kokusu vardır. İster anne olsunlar, ister anne olmasınlar, bu kokuyu hep yanlarında taşırlar. Esasen bütün medeniyetlerin kurucusu kadınlardır. O medeniyetleri kurar ve taşırlar. Aramızda bulunan kadınlarımızın yanında ahirete intikal eden kardeşlerimiz annelerimiz de var. Ahirete intikal eden kadınlarımıza bir Fatiha okumak düşer bize. Yanımızda bulunan kadınlarımıza sonsuz bir şükran duygusuyla hitap etmek gerekir. Kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü derin bir hürmetle kutluyorum. Aynı zamanda üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandilinizi de kutlarım.”

Hüseyin Çil, Şair Erdem Beyazıt’ın “Sana, bana, vatanıma, ülkemin insanlarına” şiirini seslendirmesinin ardından “Kampüse Sorduk - Sen Ne Dersin, Sence Kadın” röportajı izleyicilere sunuldu.

Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Hediye Şirin Ak, 8 Mart’ın neden kadınlar günü olarak kutlandığını ve kadın haklarının nasıl kazanıldığına dair bilgiler verdi. 2019 yılı Birleşmiş Milletler 8 Mart temasının “Eşit düşün, zekice geliştir, değişim için yenilik yap” olduğunu vurgulayan Ak, kadınların tarihteki yeri ve dünyayı tarihine geçmiş kadınlarla ilgili örnekler verdi.

Söyleşinin bitiminde 8 Mart Dünya Kadınlar günü fotoğraf sergisini gezen davetliler ardından Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’ndan meşalelerle hareket ederek “Kadın Dostu Kampüs” yürüyüşünü gerçekleştirdiler. Rektörlük binası önünde tamamlanan yürüyüşün ardından Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın da katıldığı “Bir Dilek Tut” dilek feneri uçurma şenliği ve “Görevimiz Tatil” film gösterimi yapılması ile etkinlikler sona erdi.

Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız